Smart Premium Ayrıcalıkları
 
Asistan Hizmetimiz;
Kiralamış olduğunuz cihazla ilgili herhangi bir konuda destek alabilirsiniz. Oluşabilecek garanti içi veya dışı arıza veya hasarlarda tüm servis süreçlerinizi sizin yerinize takip eder ve sonuçlandırırız. Tüm adımlarda sizi sms ile bilgilendiririz. Asistan hizmetimize ulaşmak için 444 76 70 numaralı destek hattını arayabilir veya asistan@smartkirala.com'a mail atabilirsiniz.
 
 
Hasar Karşılama;
Kiralama süresi boyunca toplamda cihaz bedelinin %70 ‘ine kadar oluşabilecek tüm hasarlar ve üreticisi garantisi dışında kalan onarımlar hizmet paketi kapsamı içindedir. Örnek vermek gerekirse 30.000 TL lik bir telefon için kiralama süresi boyunca toplam 21.000 TL ‘ye kadar oluşacak garanti dışı hasarlar bu hizmet kapsamında bedelsiz olarak olarak giderilir ve sizden ek bir ücret talep edilmez.
 
 
İkame Cihaz Hizmetimiz;
Garanti içi veya dışı sorunlarda cihazınızın merkezimize ulaşmasından itibaren 5 iş günü içerisinde çözülemeyecek bir sorun olması halinde cihazınız elinize ulaşana kadar kullandığınız işletim sistemine eşdeğer bir ikame cihaz asistanınız tarafından size ulaştırılır.
 
 
 
Ekran Koruma ve Kılıf Hizmetimiz;
Kiraladığınız ürünle birlikte size ekran koruma ve kılıf göndermekteyiz. Böylelikle cihazınızı daha güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Kiralama süresi boyunca yıpranmış ve kullanıma uygun olmayan ekran korumalarınızı size bildireceğimiz mağazalarımızda ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz.
 
Süreç Nasıl İşliyor?
Müşterimiz
444 76 70 no'lu
Çağrı Merkezimizi Arayarak Kayıt Açtırır
Anlaşmalı Kargo ile Ürününü
Firmamıza
Gönderir
Ürünün
Onarım İşlemleri
Merkez Servisimizde
Takip Edilir
İşlemleri Tamamlanan Ürün Anlaşmalı Kargo İle Müşterimize Gönderilir
Ürün Müşterimize Teslim Edilir
Servis İşlemi
Tamamlanır
Sizleri Tüm Adımlarda SMS ile Bilgilendiriyoruz
Menu